Ko Tao – malý rozlohou, velký možnostmi
Ostrov Ko Tao byste na mapě snadno přehlédli. Proč? Protože jeho rozloha jen zlehka překračuje hranici dvaceti kilometrů čtverečních. U členitého pobřeží jižního Thajska se proto tenhle „drobeček“ snadno ztratí.
Malou rozlohu ale Ko Tao jednoznačně vynahrazuje podmínkami pro potápění. Pokud tedy patříte mezi vyznavače tohoto sportu, tak určitě víte, že se na Ko Tao každý rok vydá nejvíce potápěčských certifikátů na planetě. Pro potápěče tu také dělají maximum. Pokud navíc přijedete za potápěním a svěříte se do péče některého potápěčského centra, ušetříte na ubytování. Pro potápěče jsou tu totiž speciální slevy, které mohou dosáhnout i 40 %.
Na Ko Tao, které má asi 5000 stálých obyvatel, se dostanete jen po vodě. Vstupním bodem na ostrov je vesnička Mae Hat (občas je možné se setkat s označením Hat Ao Mae), kam připlouvají trajekty. Turisté sem obvykle připlouvají z Ko Samui – Ko Tao totiž leží asi o 60 kilometrů jižněji, než toto slavné thajské letovisko.
Ko Tao a nejdelší pláž ostrova
Nejdelší pláží ostrova je pláž Sairee (Hat Sai Ri), které ho de facto lemuje kolem dokola. Některé její části pak mají svůj vlastní název. Úseky na západě a na jihu ostrova jsou turisty nejnavštěvovanější, jsou tu také nejluxusnější a nejdražší hotýlky a penziony. Sever a východ jsou naopak téměř opuštěné a není problém tady najít malou zátoku, nebo pláž, kde bude člověk celý den sám.
Mimochodem – Ko Tao byl dříve pirátskou baštou. Mořští bandité tady před spravedlností ukrývali jak své poklady, tak sebe. A v roce 1900 sem na návštěvu přijel i tehdejší thajský král Ráma V. O tom, jaká to byla pro místní událost, svědčí ohromný balvan s vytesaným nápisem, který na tuto událost odkazuje, na jedné z místních pláží.
Ko Tao a jeho okolí nicméně nabízejí ještě mnohem více. Další informace o plážích a místních vesničkách tak najdete v sekci Další informace, o širším okolí pak vypovídá stránka Poznejte okolí.